Pradžia   /   Naujienos   /   KU mokslininkų sukurta biotechnologija naftos taršai neutralizuoti pradės bandymų jūroje etapą

KU mokslininkų sukurta biotechnologija naftos taršai neutralizuoti pradės bandymų jūroje etapą

KU mokslininkų sukurta inovatyvi ir aplinkai draugiška naftos teršalų neutralizavimo biotechnologija – laboratorinių eksperimentų finišo tiesiojoje. Kitas žingsnis – sukurto produkto bandymai realiomis sąlygomis, neutralizuojant naftos išsiliejimus Baltijos jūroje ar uosto akvatorijoje.


KU mokslininkių Tatjanos Paulauskienės ir Marijos Kataržytės kurtos technologijos ypatumas – naftos teršalams surinkti bei skaidyti panaudoti natūralius gamtos išteklius – nebrangias žemės ūkio atliekas bei Baltijos jūros vandenyje ir smėlyje randamus mikroorganizmus.


Projekto „InoBioTech Baltija“ komanda pastaruosius mėnesius laboratorijos sąlygomis testavo įvairias iš vandens ir smėlio išskirtas mikroorganizmų kultūras bei skirtingus natūralios kilmės sorbentus. Iš visų bandytų sorbentų geriausias rezultatas gautas naudojant šiaudus. Mokslininkai  šiaudus hidrofobizavo, kad jie netrauktų vandens, tik surinktų naftos teršalus ir kuo ilgiau išsilaikytų vandens paviršiuje. Kitame etape į sorbentus buvo imobilizuojamos ir auginamos tam tikrų mikroorganizmų rūšys - bakterijos ir grybai.


„Mums reikėjo įvertinti, ar  mikroorganizmų imobilizavimas į sorbentus neturės poveikio jų plūdrumui vandens paviršiuje bei naftos produktų absorbcijai. Labai svarbu, kad išsklaidžius sorbentus ant naftos dėmės jie kuo ilgiau išsilaikytų vandens paviršiuje, spėtų absorbuoti naftos taršą ir plūduriuotų vandens paviršiuje, kol bus surinkti ir perkelti į specialias naftos utilizavimui skirtas vietas. Laboratorijoje gauti  rezultatai džiugina: pasirinktų mikroorganizmų imobilizavimas nemažina sorbentų plūdrumo bei sėkmingai leidžia surinkti naftos taršą laboratorinėmis sąlygomis“,-  pasakoja viena iš biotechnologijos kūrėjų dr. Tatjana Paulauskienė.


Anot jos, naftos teršalų valymui vandenyje dažniausiai naudojami mechaniniai, cheminiai ar biologiniai metodai, turintys ir tam tikrų pranašumų, ir trūkumų. Neretas iš jų sukuria kitą problemą – antrinę taršą. KU Jūros valymo laboratorijoje kuriamas biologinis naftos teršalų valymo metodas bus ir draugiškas aplinkai, ir turės gerą naftos skaidymo potencialą.  


„Gamtoje randami mikroorganizmai turi gebėjimą skaidyti įvairios kilmės organines medžiagas, tarp jų yra ir tokių, kurie gali skaidyti naftą bei jos produktus. Tokių mikroorganizmų mes radome ir Baltijos jūros aplinkoje. Taip pat mūsų tyrimų rezultatai parodė, kad kai kuriais atvejais į sorbentus imobilizuoti mikroorganizmai, išskiria bioaktyvias medžiagas, taip sumažindami naftos plėvelės paviršiaus įtempimą, dėl ko nafta dar efektyviau gali būti surenkama sorbentų pagalba“ – sako Jūros tyrimų instituto mokslininkė dr. Marija Kataržytė.


Eksperimentinio etapo metu pagaminta bandomoji produkto partija (3 kg) lauks patikrinimo realiomis sąlygomis. KU Jūros valymo laboratorijoje lankęsi Klaipėdos valstybinio jūros uosto direkcijos atstovai neslėpė, jog ši inovacija uosto administratoriams ir įdomi, ir aktuali.


Plėtojant inovaciją dirba 6 mokslininkų komanda - 3 iš technologijų srities ir 3 biologai. Balandį į ją įsiliejo biologė Lyubov Shevchenko iš Černigovo (Ukraina).


Technologija jau yra apsaugota (pateikta prioritetinė paraiška ir jos kopija į Europos patentų biurą), pagal ją pagamintas produktas bus licencijuojamas ir teikiamas rinkai. Susidomėjimas KU mokslininkių darbu – didelis.  Jis ypač aktualus Baltijos jūros valstybėms, plėtojančioms jūrinio transporto verslus. Dėl Baltijos jūros uždarumo vandens atsinaujinimo procesai joje labai lėti, todėl taršos suvaldymo ir likvidavimo technologijos čia itin aktualios. Projektas „InoBioTech Baltija“ ir mokslininkų pasiekti rezultatai buvo pristatyti ir šią savaitę Klaipėdoje vykusiame Baltijos aplinkos ministrų tarybos posėdyje.

 


KLAIPĖDOS MOKSLO IR TECHNOLOGIJŲ PARKAS
Vilhelmo Berbomo g. 10, Klaipėda

Peržiūrėti...


KU VERSLO INKUBATORIUS
Universiteto al. 19, Klaipėda

Peržiūrėti...


JŪRINIO VERSLO CENTRAS
Pilies g. 8, Klaipėda


Peržiūrėti...

  Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas - Vilhelmo Berbomo g. 10, LT-92221 Klaipėda

  Telefono nr. +370 46 310461

  El. pašto adresas: info@kmtp.lt

  Skype: kmtp.lt

Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas
yra šių organizacijų narys:

Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.