Pradžia   /   Naujienos   /   Priešnuodžių stresui ieškos gamtoje

Priešnuodžių stresui ieškos gamtoje

Dėmesio: Registracija norint dalyvauti moksliniame tyrime jau yra sustabdyta.

Stresas yra nuolatinis šiuolaikinės civilizacijos palydovas, o jei jis nevaldomas, tuomet sukelia rimtas sveikatos problemas ir blogina gyvenimo kokybę. 2020 m. nustatyta, kad streso paplitimas bendroje populiacijoje pasaulyje siekė 29,6% (Europoje 31.9%), nerimo 
31,9%, o depresijos – 33,7%, tuo tarpu Lietuvos 2017 m. tyrime net 83% gyventojų per pastaruosius dvejus metus patyrė didelį stresą.


Jau 2018 m., remiantis bendra Europos komisijos ir EBPO ataskaita, Lietuvos žmonės savo sveikatą vertino blogiausiai, beveik penktadalis gyventojų turėjo psichikos sveikatos problemų, o ką jau kalbėti, kad prie to prisidėjo COVID-19 pandemija. Persirgus Covid-19, neigiamų sveikatos pasekmių dažnis siekia 54% po 6 ar daugiau mėnesių: 59% pasireiškia kvėpavimo sutrikimai, neurologiniai ir kognityviai sunkumai, 34% suserga depresija ar nerimu, o iki 80% skundžiasi padidėjusiu nuovargiu, kas turi įtakos kasdieniam funkcionavimui. Lėtinis stresas yra susijęs su įvairiomis emocinėmis, fizinėmis ir finansinėmis pasekmėmis tiek individualiu, tiek visuomenės lygiu.
 

Įvairių kurortologinių procedūrų kompleksai, panaudojant gamtinius išteklius, tokius kaip mineralinis ar geoterminis vanduo, gydomasis purvas, saulė, oras, miškas, kraštovaizdis galėtų padėti atstatyti ar pagerinti mūsų fizinę ir psichinę sveikatą.

Yra mokslinių duomenų, kad buvimas natūralioje gamtoje, balneoterapinių procedūrų taikymas gali pagerinti psichologinę žmogaus būklę, sumažinti nuovargį ir kitas sveikatos problemas, turėti teigiamos įtakos nervų, kaulų-raumenų, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemos ir kitų ligų gydymui, sveikatos atstatymui po ligos ar traumos, streso mažinimui. Mineralinio vandens naudojimas balneoterapijos tikslais yra istoriškai patvirtintas, teoriškai pagrįstas, praktiškai išbandytas, ekonomiškai naudingas didelio potencialo atsinaujinantysis išteklius kaip ir gydomasis purvas.
 

2023 m. pradžioje šešiuose reabilitacinio gydymo centruose Lietuvoje planuojamas atlikti Lietuvos mokslų tarybos (LMT) finansuojamas mokslinis tyrimas „Lietuvos unikalių gamtinių išteklių panaudojimo su stresu susijusios organizmo psichinės ir fizinės sveikatos gerinimui efektyvumas ir saugumas (LUGISES)", kurio tikslas yra įvertinti Lietuvos unikalių gamtinių išteklių (geoterminio /mineralinio vandens, purvo, klimato) poveikį streso mažinimui bei psichinės (nerimo, depresijos, nemigos, nuovargio) ir fizinės sveikatos gerinimui, balneoterapinių procedūrų saugumą ir parengti metodines rekomendacijas. Moksliniame projekte dalyvauja sanatorijos Eglė (Druskininkai), Draugystė (Druskininkai), Tulpė (Birštonas), Versmė (Birštonas), Gradiali (Palanga), poilsio ir sveikatinimo kompleksas Atostogų parkas (Kretingos raj.), o jį atlieka Klaipėdos universiteto mokslininkai ir patyrę aukštos kvalifikacijos reabilitacijos centrų gydytojai, o patariamuoju balsu dalyvauja Ispanijos, Italijos ir Bulgarijos specialistai.


Įvairių procedūrų, panaudojant gamtinius išteklius, tokius kaip mineralinis ar geoterminis vanduo, gydomasis purvas, saulė, oras, miškas, kraštovaizdis, poveikio sveikatai ir saugumo tyrimas leis pateikti rekomendacijas apie skirtingų procedūrų, jų skaičiaus ir kombinacijų pritaikymą žmogaus fizinės ir psichinės būklės atstatymui, kas galėtų padėti spręsti šiandieninio gyvenimo tempo ir streso poveikį organizmui, pagerinti žmonių savijautą ir atstatyti darbingumą po Covid-19 pandemijos.


Jei Jums 18-65 metų, jaučiate padidintą stresą ir nepavyksta jo suvaldyti ar yra sumažintos fizinės ir psichinės gerovės jausmas ir neturite sunkių lėtinių ligų, galite sudalyvauti šiame tyrime.

Turėsite galimybę nemokamai išbandyti įvairias sveikatinimo procedūras ir įvertinti savo sveikatos būklę įvairių testų pagalba. Balneoterapinių procedūrų kompleksą sudarys baseinas, mineralinio ar geoterminio vandens vonia, gydomojo purvo, haloterapijos, gamtos terapijos procedūros. Procedūros bus atliekamos ambulatoriškai arba būnant stacionarinėje reabilitacijos įstaigoje. Prieš ir po procedūrų bei 6 mėnesių periode bus atliekami standartizuoti sveikatos įvertinimo testai.


Nusprendus dalyvauti moksliniame tyrime galite kreiptis į artimiausios tyrime dalyvaujančios įstaigos pagrindinį tyrėją, projekto vadovę ar koordinatorę arba tiesiog užpildyti dalyvio anketą internetu ir su Jumis susisieks.


Projekto komanda tiki, kad gali padėti Jums pagerinti sveikatą ir kartu prisidėti prie mokslu grįstos medicinos stiprinimo, sveikatinimo paslaugų, panaudojant Lietuvos kurortuose ir kurortinėse teritorijose esančius unikalius gamtinius resursus, plėtros ir Lietuvos konkurencinių galimybių su pažangiausiais Europos sveikatinimo, reabilitacijos centrais stiprinimo. Tyrimas bus sisteminga ankstesnių Vakarų Lietuvos gamtinių išteklių panaudojimo žmogaus sveikatos gerinimui tąsa. Siekiant mokslinės tyrimo kokybės ir tarptautinės rezultatų sklaidos, įvairiuose tyrimo etapuose dalyvaus patyrę mokslininkai iš užsienio mokslo institucijų.


Kviečiame dalyvauti!


Daugiau informacijos:
 

Doc.dr. Lolita Rapolienė, LMT projekto vadovė
 

Klaipėdos universitetas, Slaugos katedra
 

UAB Baltic Medics Uosto poliklinika
 

Lolita.rapoliene@inbox.lt    Aelita.skarbaliene@gmail.com


KLAIPĖDOS MOKSLO IR TECHNOLOGIJŲ PARKAS
Vilhelmo Berbomo g. 10, Klaipėda

Peržiūrėti...


KU VERSLO INKUBATORIUS
Universiteto al. 19, Klaipėda

Peržiūrėti...


JŪRINIO VERSLO CENTRAS
Pilies g. 8, Klaipėda


Peržiūrėti...

  Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas - Vilhelmo Berbomo g. 10, LT-92221 Klaipėda

  Telefono nr. +370 46 310461

  El. pašto adresas: info@kmtp.lt

  Skype: kmtp.lt

Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas
yra šių organizacijų narys:

Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.