+370 46 310461
info@kmtp.lt
Vilhelmo Berbomo str. 10, LT–92221, Klaipėda, Lithuania

Akvakultūros eksperimentinė bazė

Kodėl akvakultūra?

KMTP išskirtos prioritetinės sritys – vadinamosios žaliosios ir mėlynosios (jūrinės) technologijos. Akvakultūra su jomis yra glaudžiai susijusi, tad į šią industriją krypsta didelis KMTP dėmesys.

Akvakultūra – tai žuvų ir kitų vandens organizmų veisimas ir auginimas, sukuriant tinkamas dirbtines sąlygas. Tai itin svarbi ir perspektyvi industrija, aprūpinanti pasaulį svarbiais gyvūninės kilmės baltymais. Pažangių technologijų taikymas akvakultūroje gali prisidėti prie neigiamo poveikio aplinkai mažinimo.

Trumpai apie bazę.

Akvakultūrą galima vystyti tiek jūrose ar tvenkiniuose, tiek ir uždarose recirkuliacinėse sistemose. Pastaroji įdiegta 2018 m. Klaipėdoje pradėjusioje veikti akvakultūros eksperimentinėje bazėje. Iniciatyvos ją steigiant ėmėsi KMTP, glaudžiai bendradarbiaujantis su Klaipėdos universitetu (KU).

Mokslininkai bazėje ne tik atlieka įvairius bandymus, tyrimus, bet perduoda žinias studentams – šiuo tikslu jungtinėmis universiteto ir KMTP pastangomis 2018 m. buvo įsteigtas Akvakultūros kompetencijų centras. 2020 m. KMTP tapus vedančiuoju tarptautinio projekto „AquaVIP” partneriu pradėti paruošiamieji darbai Pietų Baltijos akvakultūros kompetencijų centro, apjungsiančio panašias bazes ir specialistus keliose šalyse, steigimui.

Krevetės pirmajam eksperimentui, kuris buvo atliktas Klaipėdoje veikiančioje bazėje, pasirinktos neatsitiktinai – tai gan brangus produktas, pasižymintis vertingomis maistinėmis savybėmis. Prasminga ieškoti būdų, kaip vystyti technologijas ir perimti žinias įgalinančias krevečių auginimą dideliais kiekiais – tai verslui atvertų naujų galimybių. Vakarų Lietuvos regionas, kuris pasižymi dideliais geoterminio vandens ir energijos ištekliais, turi neblogų perspektyvų. Geoterminį vandenį įmanoma panaudoti akvakultūros vandeniui sūrinti. Be to, auginant krevetes uždarose sistemose reikalingi dideli energijos kiekiai vandeniui pašildyti – čia taip pat galima būtų pasitelkti geoterminį vandenį.

Krevečių auginimo procesas.

Krevetės auginamos 8 didelėse talpose, pripildytose vandens, kuris prisodrintas skirtingais cheminiais elementais. Sistema turi specialų biofiltrą. Vandens temperatūra siekia apie 28 laipsnius.

Uždaro tipo sistema, kuri įdiegta eksperimentinėje bazėje, yra tausojanti vandenį, itin palanki aplinkai. Dauguma ant mūsų stalo atsiduriančių krevečių auginamos Pietų Azijoje ir tai prilygsta ekologinei katastrofai, nes šiam tikslui kasami tvenkiniai džiunglėse iškirstuose plotuose iškastuose tvenkiniuose. Šiems ištuštėjus, teritorijos dar ilgus metus primena dykvietes, kol gamta atsistato.

Rezultatai ir potencialas.

Pirmojo eksperimento etapo metu Klaipėdoje užauginta apie 400 kg blyškiųjų baltakojų krevečių (Litopenaeus vannamei).

Projektu sėkmingai pavyko atkreipti verslo dėmesį į šią industriją – sulaukiama nemažai įvairių įmonių užklausų, bazėje reguliariai lankosi delegacijos, norinčios susipažinti su uždaro ciklo sistemomis ir besižvalgančios į galimai naujas verslo nišas.

Šiandien Klaipėdoje jau sukaupta reikiamų žinių ir paruošta specialistų, galinčių suteikti reikiamas konsultacijas, o pati eksperimentinė bazė yra labai vertingas resursas siekiant vykdyti mokslinius tyrimus, modeliuoti akvakultūros sistemas, auginti akvakultūros industrijai reikalingų jaunų specialistų kompetencijas.

Žinutė jaunimui!

Akvakultūra – itin perspektyvi industrija, tad specialistai šioje sferoje labai reikalingi ir vertinami. Puikios galimybės tapti vienu iš jų: studijuok Klaipėdos universite ir paklok pamatą sėkmingai karjerai!

Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas

Vilhelmo Berbomo g. 10, LT-92221 Klaipėda

Klaipėdos universiteto verslo inkubatorius

Universiteto al. 19, LT-92294 Klaipėda

Jūrinio verslo centras

Pilies g. 8, LT-91234, Klaipėda

Užsisakykite KMTP naujienlaiškį ir būkite pirmi, kuriuos pasieks svarbiausios naujienos ir renginių anonsai


VšĮ „Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas“

Vilhelmo Berbomo g. 10, LT-92221 Klaipėda

Telefono nr.: +370 46 310461

El. paštas: info@kmtp.lt

Esame šių organizacijų nariai:

© 2017 – 2023 Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas