Apie mus :

Naujienos

 

Klaipėdoje - pirmasis išradimo patentas įregistruotas JAV

2011-02-19

Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas kartu su uostamiesčio mokslininkais žengė pirmąjį žingsnį technologijų patentavimo paslaugų srityje.

Buvęs Klaipėdos Universiteto profesorius, habilituotas technologijų mokslų daktaras Sigitas Kudarauskas, tapo pirmuoju Klaipėdos mokslininku, kuriam pavyko užregistruoti patentą savo išradimui JAV.

Švytuojamųjų elektros mašinų tyrimų Lietuvoje pradininkas, teorijos kūrėjas tikisi, kad jo kelių dešimtmečių darbo vaisius sudomins potencialius investuotojus, kadangi išradimas grįstas ekonomiškumu, efektyvumu ir gali būti praktiškai panaudojamas ne vienoje srityje: pradedant buities prietaisų, elektromobilių gamyboje ir baigiant įrenginiais, naudojamais tyrinėjant kosmosą.

S. Kudarauskas pabrėžė, kad patentuojant išradimą labai padėjo Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas (KMTP). Bet to, KMTP, užpatentavus išradimą JAV, aktyviai tarpininkauja ieškant potencialių išradimo naudotojų, žengiant pirmuosius jo komercializavimo žingsnius.

"Tai - mūsų šalies mokslo prestižo klausimas, pasiektas nemažas tikslas", - sakė mokslininkas.

Profesoriau, kas tai per išradimas ir kaip jis veikia?

Tai laisvų svyruojančių stūmoklių šiluminė mašina. Tokiam išradimui yra gautas patentas Lietuvoje, paraiška paduota 2005 m. Po to kitos procedūros sekė pagal patentinės kooperacijos sutartį. Paduota paraiška Europos patentui ir JAV patentui. Išradimas pripažintas JAV buvo šių metų lapkričio 9 d.

Kas tai per išradimas? Pavadinimas yra sąlyginis, ne viską pasakantis net specialistui. Kas yra šiluminė mašina: tai įrenginys, kuris keičia šiluminę energiją į mechaninę, arba atvirkščiai. Visi puikiai žinome vidaus degimo variklius, tai šiluminės mašinos pavyzdys. Arba kompresorius, kur mechaninė energija naudojama dujoms suslėgti ir tuo pačiu ji keičiama į šiluminę energiją.

Kodėl laisvų svyruojančių stūmoklių? Automobilizmo amžiuje žinome vidaus degimo variklius, mašina yra stūmoklinė, cilindre stūmoklis juda pirmyn-atgal. Bet vidaus degimo varikliuose, tradiciniuose kompresoriuose stūmoklio eiga yra griežtai ribota, kurią nulemia alkūninio veleno švaistiklio mechanizmas. Nors iš tikrųjų, pavyzdžiui, važiuojant automobiliu vienu greičiu būtų racionaliau, jei stūmoklis judėtų daugiau, kitu atveju - mažiau. Kitaip tariant, kad ta eiga keistųsi. Bet mechaninė struktūra to neleidžia.

Yra daug išradimų ir pasiūlymų, kaip gali būti išgaunamas tas kintamas stūmoklio judesys cilindre, bet tie siūlymai labai sudėtingi ir neracionalūs. Todėl laisvais stūmokliais ir vadiname tuos, kurie valdomi, yra mechaniškai laisvi.

Kodėl svyruojančių stūmoklių? Tradiciniai stūmokliai cilindrinėje ertmėje juda pirmyn-atgal, bet yra ir menčių formos stūmoklių: jie svyruoja aplink ašį ir sudaro kintantį tūrį. Kažkada buvo paplitę kad ir vandens siurbliai, kur judini rankeną pirmyn-atgal ir siurbi vandenį. Tai ir yra mentinis vandens siurblys.

Mano išradimo esmė yra ta, kad toks įrenginys, ta mašina veikia kartu su švytuojamąja elektros mašina, elektros mašinos rotorius sukinėjasi pirmyn-atgal. Šiaip tokių mašinų yra, bet veikiančių su švytuojančia elektros mašina - ne, tai naujovė.

Kaip Jūsų sukurtas išradimas gali būti panaudojamas praktiškai?

Jis gali būti panaudotas labai įvairiuose įrenginiuose; yra trys sritys.

Pirmiausiai - įvairiausios paskirties kompresoriai, kur yra suslegiamas oras prietaiso viduje. Pavyzdžiui, šaldytuvo kompresorius. Panaudojus mano išradimo pagrindu sukūrus kompresorių šaldytuvas galėtų būti ekonomiškesnis, tyliau veiktų.

Ir oro kondicionieriai, kuriuose kompresorius - širdis. Kilnojamieji kompresoriai, naudojami dažymui, statybose, medicinos įrenginiuose. Pavyzdžiui, stomatologai naudoja suspaustą orą, išgręžia kiaurymę dantyje ir paskui ją išvalo. Atrodo, kas čia tokio, galima statyti bet kokį kompresorių ir oru išpūsti ertmę. Bet jei patenka su pučiamu oru tepalo mikrodalelių, jei kompresoriuje naudojamas tepalas, plomba greitai iškrenta. Panaudojus mano išradimą to nebūtų.

Kita sritis - tokios konstrukcijos vidaus degimo variklis gali tiesiogiai varyti švytuojamąjį elektros generatorių. Galėtų būti sukurtos įvairios kilnojamosios elektros stotelės. Pavyzdžiui, Lietuvoje po šiųmečio škvalo daug kur nutrūko elektros energijos tiekimas. Tad avarinės stotelės - labai pageidautinos. Yra įvairių tokių prietaisų konstrukcijų, bet jie brangūs, kuro daug naudoja, o mano išradimo pagrindu sukurtas prietaisas būtų pigesnis ir paprastesnis. Jį būtų galima naudoti ir laivuose.

Akcentuočiau, kad tas išradimas, jo pagrindu pagamintas prietaisas labai tiktų hibridiniams elektros automobiliams. Panaudojant tokį generatorių hibridinis automobilis galėtų būti ženkliai pigesnis: dabartiniai "hibridai" sutaupo kurą miesto sąlygomis, bet jie labai brangūs, atsiperka tik po 10 ir daugiau metų- todėl netenkina pirkėjų. Naudojant mano siūlomą įrenginį kaina galėtų būti ne didesnė nei įprastinio automobilio, jis būtų ekonomiškesnis, mažiau teršiantis aplinką.

Trečia sritis - vadinamieji stirlingo įrenginiai, stirlingo ciklo varikliai arba šaldikliai. Tai ne vidaus, o išorės degimo varikliai. Tam tikra variklio dalis, galvutė kaitinama iš išorės, nesvarbu, kokį kurą naudotume: kietąjį, biokurą, tad prasiplečia galimybės. Net saulės energiją naudoti galima, reflektorių nukreipiant į variklio galvutę bei taip generuojant elektros energiją. Tokių įrenginių pasaulyje yra, jie perspektyvūs, konkuruoja su fotoelementų baterijomis.

Mano išradimo praktinis panaudojimas suteiktų platesnes galimybės kad ir kosmoso tyrimo aparatuose, kurie būtų efektyvesni.

Ką reiškia tai, kad Jūsų išradimas patentuotas JAV?

Kol kas jokios naudos nėra, nes bet kuris patentas duoda naudą, jei jis realizuojamas, jei prasideda gamyba. Tačiau, suprantama, JAV rinka yra labai didelė. Ten - labai daug gamintojų, todėl tolesnis tikslas yra ieškoti potencialių išradimo naudotojų, o turint patentą JAV atsiveria didesnės galimybės, investuotojų paieškos - konkretesnės, efektyvesnės.

Lietuvos išradėjai per metus JAV užregistruoja 2-3 patentus. Tai nėra taip lengva padaryti, kadangi taikoma labai griežta ekspertizė. Mano išradimo patento numeris - 7 mln. 800-tūkstantasis. Tiek yra JAV patentuotų išradimų, ir pačių įvairiausių. Kai kurie atrodo naujoviški, bet dažnai būna tik užmiršti ir atkartoti. JAV patentas yra visai kitokio lygio dokumentas, nei Lietuvos patentas.

Grįšti į naujienų sarašą

Atsiliepimai apie 10 metų bendradarbiavimą su KMTP


Kaskart mane maloniai nustebina Parko žmonių iniciatyvumas, veržlumas, neleidžiantis sustoti, priverčiantis permąstyti sprendimus, taip reikalingas verslui. Tai yra svarbūs ir dideli darbai, visų pirma, žmonių sąmonės srityje. Sakyčiau, KMTP dėka, verslas po truputį tampa geru. Linkiu ir toliau ne mažiau sėkmingai dirbti.

Advokatų kontoros "Žlioba & Žlioba" advokatas

Arūnas Žlioba

Nestovime vietoje ir džiaugiamės, kad mūsų darbas yra vertinamas, nebereikia niekam įrodinėti, kad šiuolaikinėje globalioje erdvėje gali išlikti tik tie, kurie drąsiai realizuoja inovatyvias idėjas, jas pritaiko versle. Mums svarbu, kad mūsų parko bendruomenė stiprėtų ir visi tolygiai augtume, mūsų veiklos geografija plėstųsi, o įmonės būtų patenkintos tuo, ką mes galime suteikti... Visiems, kurie su mumis kartu buvo dešimt metų, noriu padėkoti prancūzų filosofo Blezo Paskalio žodžiais „Praeitis ir dabartis - mūsų priemonės, o ateitis - visų mūsų tikslas..."

KMTP direktorė

Roma Stubrienė

Ar Jūs patenkinti KMTP teikiamų paslaugų kokybe?