Apie mus :

Naujienos

 

Ūkio ministerija: įmonėms nebeprivaloma turėti antspaudą

2013-09-06

Ūkio ministerija, siekdama Lietuvoje gerinti sąlygas verslui - sumažinti administracinę naštą, teikė pasiūlymus kitoms valstybės institucijoms panaikinti reikalavimą verslo įmonėms turėti antspaudą.

Nors prievolė bendrovėms turėti antspaudą panaikinta nuo 2004 m., tačiau Valstybės ir savivaldybių įstaigų blankų parengtose formose buvo išlikusi antspaudo vietos žyma (A. V.), o kai kur įstatymuose vis dar buvo išlikę nuostatų, susijusių su pareiga turėti antspaudą.

Antspaudas dubliuoja asmens parašo funkciją, kartu nepagrįstai didina administracinę naštą ir reikalauja papildomų išlaidų. Todėl, atsižvelgiant į Ūkio ministerijos pasiūlymus, nuo š. m. liepos 13 d. įsigaliojo Teisingumo ministerijos parengtos Civilinio kodekso ir kitų teisės aktų pataisos, pagal kurias antspaudas įmonėms nėra privalomas, jeigu pareiga turėti antspaudą nėra nustatyta įmonės steigimo dokumentuose ar įstatymuose.

Įmonėms jų steigimo dokumentai (įstatai) yra privalomas veiklos dokumentas ir neretai pačios įmonės savanoriškai įstatuose yra nurodžiusios, kad jų įmonė turi ir privalo naudotis antspaudu. Tokiu atveju iš šių įmonių bus reikalaujama dokumentus tvirtinti įmonės antspaudu, kitu atveju - įstatus reiktų keisti.

Pareiga naudoti antspaudą išlieka valstybės bei savivaldybių institucijoms, notarams bei antstoliams.

Juridiniai asmenys, įsteigti elektroniniu būdu, savo steigimo dokumentuose reikalavimo turėti antspaudą neturi, kadangi steigiami pagal pavyzdines steigimo dokumentų formas. Šiais metais apie 60 proc. uždarųjų akcinių bendrovių ir apie 70 proc. mažųjų bendrijų yra įsteigtos elektroniniu būdu. Nuo 2010 m. elektroniniu būdu yra įsteigta 11 884 uždarosios akcinės bendrovės, 164 individualios įmonės, 413 viešųjų įstaigų. Nuo 2012 m. elektroniniu būdu yra įsteigtos 2 006 mažosios bendrijos, kurios savo veikloje neprivalo turėti ir naudoti antspaudo.

Kaip nurodyta Pasaulio banko tyrime, naują įmonę Lietuvoje įsteigusiam verslininkui įmonės antspaudas kainuoja nuo 30 iki 90 Lt, pagaminimas užtrunka 2 dienas, tai pailgina ir pabrangina naujos įmonės steigimą ir sukelia papildomų nepatogumų veiklos metu. Lietuva Pasaulio banko verslo sąlygų tyrime „Doing Business 2013" iš 185 valstybių užima 27 vietą, tarp ES šalių Lietuva užima 9 vietą.

Daugelio užsienio valstybių praktika rodo, kad antspaudo naudojimas versle nėra reikalingas ir nepadeda užtikrinti sandorių teisėtumo. JAV nėra reikalavimo įmonėms turėti antspaudą, Australijoje toks reikalavimas panaikintas dar 1988 m., Jungtinėje Karalystėje - 1989 m.

Pagal Pasaulio banko tyrimo „Doing Business 2013" duomenis, iš 28 ES valstybių narių įmonėms antspaudas, be Lietuvos, privalomas tik Airijoje, Graikijoje ir Kroatijoje. Antspaudą privalo įsigyti ir Rusijoje, Baltarusijoje, Kinijoje steigiamos įmonės.

Šaltinis: www.ukmin.lt

Grįšti į naujienų sarašą

Atsiliepimai apie 10 metų bendradarbiavimą su KMTP

Dauguma inovatyvių įmonių savo veiklą pradeda mažuose kolektyvuose, todėl KMTP - geriausia vieta verslo pradžiai. Parkas sudaro labai geras sąlygas nedidelėms įmonėms kurti, inkubuotis. Mažoms bendrovėms ypač reikia pagalbos ir erdvės, kur jos galėtų augti ir tobulėti. Džiugu, kad KMTP labai svariai prisideda skatindamas smulkų ir vidutinį verslą.

Klaipėdos miesto savivaldybės Smulkaus ir vidutinio verslo tarybos pirmininkas

Aras Mileška

Galiu drąsiai sakyti, kad KMTP - ta institucija, kurioje idėjos brandinamos ne tam, kad jos liktų popieriuje ar giliai stalčiuje. Jos efektyviai realizuojamos, visada žvelgiama į ateitį, idėjoms numatomas tolimesnis kelias. Tai solidžios ir atsakingos institucijos bruožas. Kaip klaipėdietis, neabejingas dabarčiai ir, tuo labiau, ateičiai, linkiu, kad KMTP kaip buvo, taip ir būtų, vienas aktyviausių, dinamiškiausių ir kūrybiškiausių ekonomikos variklių ne tik Lietuvoje, bet ir platesnėse erdvėse.

Klaipėdos miesto meras

Vytautas Grubliauskas

Ar Jūs patenkinti KMTP teikiamų paslaugų kokybe?